روتر

روتر (Router) یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که چندین شبکه کامپیوتری را از طریق اتصالات سیمی یا بدون سیم (wireless) به یکدیگر متصل می‌کند.
روترها چگونه کار می‌کنند؟
در اصطلاح فنی، روتر(Router) یک دستگاه دریچه شبکه ۳ لایه است، به این معنی که روتر دو یا چند شبکه را به هم متصل کرده و در لایه شبکه مدل OSI عمل می‌کند.

روترهای دارای یک پردازنده (CPU)، چندین نوع حافظه دیجیتال و رابط‌های ورودی- خروجی (I/O) هستند.
آن‌ها به عنوان کامپیوترهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند، که نیازی به صفحه کلید یا صفحه نمایش ندارد.
حافظه روتر (Router) یک سیستم عامل جاسازی شده (O/S) را ذخیره می کند. در مقایسه با محصولات عمومی OS مانند مایکروسافت ویندوز و Apple Mac OS، سیستم عامل‌های روتر در این مورد که چه نوع برنامه‌هایی را می توان روی آنها اجرا کرد محدودیت دارند و همچنین نیاز به مقدار بسیار کمی از فضای ذخیره‌سازی دارند. نمونه‌هایی از سیستم عامل‌های محبوب روترها عبارتند از: Cisco Internetwork (IOS) Operating System  و DD-WRT. این سیستم عامل‌ها به صورت سیستم عامل باینری ساخته می‌شوند و معمولا به نام سیستم عامل روتر شناخته می‌شوند.
روترها همچنین می‌توانند با حفظ اطلاعات پیکربندی در بخشی از حافظه به نام جدول مسیریابی، ترافیک ورودی یا خروجی را براساس آدرس‌های فرستنده و گیرنده فیلتر کنند.

روترها برای شبکه‌های تجاری و اینترنت
قبل از اینکه شبکه خانگی محبوب شود، روترها تنها در مراکز تجاری و مدارس یافت می‌شدند و برای هر کدام هزاران دلار هزینه صرف می‌شد همچنین نیاز به آموزش فنی ویژه برای راه اندازی و مدیریت آن‌ها وجود داشت.
روترهای شبکه بزرگترین و قدرتمندترین ستون فقرات اینترنت هستند. این روترها باید تعداد بیت‌های بسیار زیادی را در میان شبکه‌های ارائه‌دهنده سرویس اینترنت (ISP) یا بین آن‌ها مدیریت کنند.

روترهای پهن باند خانگی
زمانی که خانوارها چندین رایانه را در یکجا جمع کردند و می‌خواستند اتصال اینترنت خانگی را به اشتراک بگذارند، روترها تبدیل به دستگاه‌های مصرف‌کننده جریان اصلی شدند.
شبکه‌های خانگی از پروتکل اینترنت (IP) برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر و به اینترنت استفاده می‌کنند. نسل‌های اولیه روترهای خانگی از شبکه‌های سیمی با کابل‌های اترنت پشتیبانی می کردند، در حالی که روترهای بی‌سیم (wireless) جدیدتر از Wi-Fi همراه با اترنت پشتیبانی می‌کنند.
اصطلاح روتر پهن باند برای هر روتر سیمی یا بی‌سیم (wireless) خانگی که برای به اشتراک گذاشتن یک اتصال اینترنت پهن باند استفاده می‌شود، به‌کار می‌رود.
روترهای خانگی اغلب هزینه ۱۰۰ دلار یا کمتر دارند. آن‌ها به نحوی ساخته می‌شوند که نسبت به روترهای تجاری بطور مقرون به‌صرفه‌تر هستند زیرا آن‌ها ویژگی‌های کمتری را ارائه می‌دهند. با این حال، روترهای خانگی بسیاری از توابع ضروری شبکه خانگی را ارائه می دهند:
• به اشتراک گذاری اتصالات اینترنت خانگی برای چندین دستگاه
• فایروال شبکه خانگی اصلی و پشتیبانی‌های امنیتی دیگر
• توانایی تغییر تنظیمات پیکربندی روتر از مرورگرهای وب

انواع دیگر روترها و دستگاه‌های مسیریابی
یک نوع از روترهای Wi-Fi قابل‌حمل به نام روترهای مسافرتی به افرادی و خانواده‌هایی که مایل به استفاده از روتر شخصی در مکان‌های دیگر نزدیک خانه هستند، به بازار عرضه شده است.
دستگاه‌های مسیریابی که اتصال اینترنت (cellular) را با مصرف کنندگان Wi-Fi به اشتراک می‌گذارد، هات اسپات تلفن همراه نامیده می‌شود.