آشنایی با دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

آشنایی با دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

آشنایی با دوربین مدار بسته

آشنایی با دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

دوربین مدار بسته تحت شبکهIP  چیست؟

تاریخچه:

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته IP نوعی از دوربین می باشد که برای نظارت و امنیت استفاده می گردد و برخلاف دوربین مدار بسته آنالوگ بر بستر شبکه به انتقال تصاویر می پردازد. در سال ۱۹۹۶ شرکت AXIS موفق به تولید این مدل دوربین مدار بسته آیپی شد. دوربین مدار بسته تحت شبکه با دریافت اطلاعات از طریق حسگرها و تبدیل آن از طریق سیستم عامل خود به تصایر دیجیتال ، تصاویر را از طریق شبکه به شبکه دستگاه مرکزی منتقل می نماید.

هر شرکت تولید کننده دوربین مدار بسته تحت شبکه دارای پروتکل اختصاصی و سیستم عامل خود می باشد. که باعث می گردد در یک سیستم نتوان از دوربین های مختلفی استفاده نمود که روش تطبیق این دوربین ها استفاده از پروتکل ONVIF می باشد.

      پروتکل ONVIF چیست ؟

 همانظور که اشاره گردید دوربین مدار بسته تحت شبکه توسط شرکت های مختلفی تولید می گردد که هر شرکت تولید کننده دارای سیستم عامل و نرم افزار مختص به خود می باشد. به همین منظور برای آنکه بتوان در یک سیستم یکپارچه از مدل دوربین یا دستگاه ذخیره تحت شبکه متفاوت استفاده نمود و ضعف این سیستم را برطرف نماید، یک  توافق جهانی به اسم ONVIF  طراحی گردید تا با یک استاندارد جهانی جهت اجرا و ارتباط دوربین مداربسته تحت شبکه و مرکز کنترل برند های مختلف ایجاد گردد. هدف این انجمن ترسیم یک استاندارد جهانی جهت ارتباط دوربین های مداربسته تحت شبکه بدون توجه به برند ها می باشد.

دوربین مداربسته آی پی :

همانگونه که در مقاله اشاره گردید دوربین مداربسته تحت شبکه بر بستر کابل شبکه ،  تصاویر خود را به دستگاه مرکزی منتقل می نماید. در ابتدای تولید این دوربین ها ، کیفیت لنز دوربین ها VGA  بوده اند که با گذشت زمان دوربین با کیفیت ۱.۳ مگاپیکسل تولید گردید که امروزه این کیفیت به ۲ تا ۲۴ مگا پیکسل رسیده است. در دوربین مداربسته IP تصاویر با کیفیت بالا منتقل می گردد و مانند سیستم عامل کامپیوتر به صورت باینری صفر و یک می باشد. به همین دلیل وضوح تصویر با توجه به پهنای باند دارای کیفیت بالاتری نسبت به دوربین مدار بسته آنالوگ می باشد.

دلایل برتری دوربین مدار بسته تحت شبکه

۱ – دوربین تحت شبکه دارای کیفیت بالای تصویر اجرای آسان تر بر اساس شبکه محلی و اختصاصی را دارا می باشد.

۲ – امکانات ویژه دوربین مداربسته IP که باعث پردازش تصاویر و به دست آوردن وضوح تصویر بالا و امنیت در نظارت میگردد.

۳- پردازش تصویر در دوربین مداربسته تحت شبکه می تواند، تشحیص حرکت، دود، حرارت، پلاک خودرو، چهره افراد ، صدا، تجمعات را با کارایی بالا به دستگاه مرکزی منتقل نماید

۴ – دوربین مداربسته تحت شبکه دارای امکان چرخش  و زوم های متفاوت می باشد که به این دوربین ها PTZ  گفته می شده و با همان کابل شبکه و برق و دستگاه مرکزی قابل کنترل می باشد.

اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته تحت شبکه :

دوربین مدار بسته ایپی : دوربین مداربسته تحت شبکه را می توان بسته به کارایی و نیاز و محل نصب با توجه به نوع و برند انتخاب نمود.

دستگاه مرکزی یا NVR : دستگاه مرکزی دوربین ها را کنترل  و پردازش نموده و همچنین از طریق این دستگاه میتوان  تصاویر دریافتی را به خروجی HDMI یا VGA  منتقل و بروی مانیتور و تلوزیون مشاهده نمود.

هارد دستگاه مرکزی : دستگاه های ان وی ار دارای هارد اینترنال می باشد و داخل دستگاه نصب می گردد. هارد وظیفه ذخیره سازی اطلاعات دریافتی از دوربین ها را انجام میدهد ، مقدار دخیره هارد بستگی به مقدار فضای انتخابی آن را دارد. هارد انتخابی برای تعداد دوربین مداربسته تحت شبکه متفاوت و قابل محاسبه می باشد.

منبع تغذیه یا آداپتور: دوربین مدار بسته IP برای روشن شدن نیاز به برق ۱۲ ولت ۲ آمپر را دارد به همین منظور از آداپتور برای هر دوربین استفاده می گردد.

سوییچ شبکه : دوربین مدار بسته IP  جهت اجرا نیاز به سوویچ شبکه را دارد تا نقش انشعاب راجهت انتقال دیتا برعهده گرفته ،  به طور مثال دو دوربین به یک سوییچ وصل و خروجی آن به دستگاه مرکزی NVR متصل گردد.

    سوییچ ومدل ها :

در اجرای دوربین مدار بسته تحت شبکه دو مدل سوییچ موجود می باشد ، سوییچ های انتقال دیتا که این مدل فقط قابلیت جابه جایی و نقش انشعاب را دارا می باشد و مدل دیگر سوییچ، سوییچ POE می باشد، در این مدل علاوه بر انتقال دیتا، برق دوربین مدار بسته ایپی نیز تامین می گردد. که باعث حذف  هزینه کابل کشی و آداپتور می شود.

کابل شبکه : همان طور که گفته شد دوربین مدار بسته تحت شبکه برای انتقال تصاویر و دیتا نیاز به کابل شبکه دارد این کابل از هشت رشته و شیلد و روکش تشکیل گردیده است که هم قابلیت انتقال تصویر و هم برق را دارا می باشد. کابل شبکه به دو پروتکل CAT5 و CAT6  با برندهای مختلفی در بازار موجود می باشد.

کابل برق : در صورتی که از سوییچ POE  استفاده نگردد کابل برق ، جهت انتقال برق به آداپتور و منبع تغذیه دوربین مداربسته ای پی استفاده می گردد.

مزیت ها و معایب استفاده از دوربین مدار بسته تحت شبکه :

مزیت ها :

اجرا و نصب آسان : این مدل دوربین ها برخلاف تصور که دوربین های آنالوگ نصب اسانتری دارند باید گفت دوربین مدار بسته ای پی نصب سریعتر و آسانتری دارند و در این مدل دوربین نهایتا یک کابل شبکه وارد دستگاه مرکزی می گردد.

کیفیت بالای تصاویرو امنیت بالا: به طور قطع می توان گفت کیفیت تصویر دوربین مدار بسته ای پی بالاتر از دوربین های انالوگ بوده چون تصاویر به صورت دیجیتال منتقل می گردد. همچنین تصاویر در این نوع دوربین ها به صورت کد گذاری شده منتقل می گردد و از امنیت بالاتری برخوردار می باشد.

معایب :

در دوربین مداربسته تحت شبکه به علت بالا بودن کیفیت بالای تصاویر پهنای باند بیشتری اشغال می گردد. همچنین متراژ ۱۰۰ متر به بالا برای کابل کشی باید از کابل های خاص تری استفاده نمود.یا برای انتقال دیتا به تعداد سوییچ بیشتری نیاز است.

در این مقاله سعی گردید تا به صورت مختصر اطلاعات کافی در مورد دوربین مدار بسته تحت شبکه خدمت شا عزیزان تقدیم گردد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فنی تماس حاصل فرمایید

دوربین مدار بسته تحت شبکهIP  چیست؟

تاریخچه:

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته IP نوعی

گروه دوربین مارکت با سابقه ای ده ساله در زمینه فروش دوربین مدار بسته ، مشاوره ، طراحی ، و اجرا با افتخار آماده ارائه خدمات با گارانتی محصولات جهت اطمینان شما مشتریان گرامی میباشد.

منبع : دوربین مارکت

  نظرات