آشنایی با سوئیچ های سیسکو و نحوه ارتباط با آنها

آشنایی با سوئیچ های سیسکو و نحوه ارتباط با آنها

 • سوئیچ شبکه چیست؟
 • انواع سوئیچ های سیسکو
 • تفاوت سوئیچ های سیسکو
 • انواع حافظه در دستگاه های سیسکو
 • نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو
 • انواع Mode‌ در دستگاه سیسکو
 • چند تکنیک برای نوشتن دستور در محیط CLI

سوئیچ شبکه چیست؟

سوییچ شبکه یکی از سخت افزارهای شبکه است که دستگاه‌ها را در شبکه کامپیوتری از طریق packet switching به هم وصل می‌کند تا دیتا بین آنها رد و بدل شود. سوئیچ شبکه در لایه ۲ مدل OSI کار می‌کند و با استفاده از آدرس سخت افزاری (Mac addresses) به انتقال دیتا در شبکه می‌پردازند. البته سوئیچ های لایه سه هم وجود دارند که با انجام کار مسیریابی در شبکه، ارتباط بین شبکه های مختلف را برقرار می‌کنند.

برای آشنایی با سوئیچ شبکه و انواع آن مقاله “سوئیچ شبکه چیست و چه انواعی دارد؟” را مطالعه کنید.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های سیسکو انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده‌اند. مثلا سوئیچ های کاتالیست برای شبکه های محلی و سوییچ های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ های Catalyst خود را هواره با قابلیت‌های جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می‌کند.

سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند. سوئیچ های سیسکو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سوئیچ با پیکربندی ثابت – Fixed Configuration Switches

سوییچ های fixed سوییچ های پرطرفدار در بازار هستند. این سوئیچ ها با داشتن تعداد پورت ثابت مثلا ۸ پورت، ۱۶ پورت و ۲۴ پورت و … در انواع شبکه ها قابل استفاده هستند.

امکان اتصال سوییچ های Fixed به هم و استفاده از فیبر نوری در آنها وجود دارد.

برخی از انواع سوئیچ سیسکو با پیکربندی ثابت عبارتند از:

 1. Cisco Catalyst 2960 Series
 2. Cisco Catalyst 2960-S Series
 3. Cisco Catalyst 3560 Series
 4. Cisco Catalyst 3560-E Series
 5. Cisco Catalyst 3560-X Series
 6. Cisco Catalyst 3750 Series
 7. Cisco Catalyst 3750-E Series
 8. Cisco Catalyst 3750-X Series
 9. Cisco Catalyst 4900 Series
 10. Cisco Catalyst 2975 Series

برای آشنایی با دستورات show در سوئیچ سیسکو روی لینک بزنید.

سوئیچ ماژولار سیسکو

سوئیچ ماژولار با افزودن ماژول امکان افزودن تعداد پورت سوئیچ وجود دارد بنابراین برای توسعه و ارتقای شبکه کاربرد دارند اما گران‌تر از سوییچ ثابت هستند و استفاده از آنها بییشتر در شبکه‌های سازمانی و انترپرایزها و دیتاسنترها است.

سیسکو سوئیچ های ماژولار Catalyst و Nexus کارایی مقیاس پذیر، انعطاف پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالا برایتان فراهم می‌کنند. انواع این سوییچ ها عبارتند از:

 1. Cisco Catalyst 4500 Series
 2. Cisco Catalyst 6500 Series
 3. Cisco Nexus 7000 Series

برای استفاده از ابزار سیسکو در انتخاب سوئیچ مناسب روی لینک بزنید.

سوئیچ های صنعتی سیسکو

سوییچ های صنعتی سیسکو جزو سوییچ های ماژولار است و همان طور که ار نامگذاری مشخص است، سوئیچ های صنعتی سیسکو در صنعت و محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارد استفاده می‌شود. طول عمر بالا، امنیت، کم بودن هزینه‌های عملیاتی از مزایای این نوع سوئیچ سیسکو است.

برخی از مدل‌های سوئیچ های صنعتی سیسکو عبارتند از:

 1. Cisco IE 1000 Series
 2. Cisco IE 2000 Series
 3. Cisco IE 2000U Series
 4. Cisco IE 3200 Series
 5. Cisco IE 3300 Series
 6. Cisco IE 3400 Series
 7. Cisco IE 3400H Series
 8. Cisco IE 4000 Series
 9. Cisco IE 4010 Series
 10. Cisco IE 5000 Series

تفاوت سوئیچ های سیسکو

تفاوت سوئیچ های سیسکو در تکنولوژی‌هایی است که هر کدام پشتیبانی می‌کنند. مثلا:

 1. پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از PoE و +PoE
 2. ماژولار یا مستقل یا Stackable بودن
 3. LANLite یا LANBase بودن
 4. Fast Ethernet یا Gigabit Ethernet بودن
 5. دسکتاپی یا رک مونت بودن
 6. مدیریتی یا غیرمدیریتی یا اسمارت بودن
 7. سرعت و تعداد پورت‌ها
 8. پشتیبانی از فیبر نوری

با توجه به تکنولوژی‌های به کار رفته در هر سوئیچ سیسکو و مقایسه آنها می‌توانید بهترین سوئیچ سیسکو را انتخاب کنید.

برای استفاده از تعمیرات و خدمات تجهیزات سیسکو روی لینک بزنید.

انواع حافظه در دستگاه های سیسکو

۱- RAM: در دستگاه‌های کامپیوتر، حافظه فرار است، مسلماً Running Config که در حافظه RAM گنجانده می‌شود چیزی است که می تواند فرار کند.

۲- Nv RAM‌: حافظه غیرفرار و ماندگار است، خودش در غالب فایل Config.text داخل Flash ذخیره می‌شود، فقط چون در قالب یک حافظه جداگانه در حافظه RAM بالا می‌آید، به آن Nv RAM گفته می‌شود. یعنی خودش یک Process حافظه‌ای می‌گیرد.

۳- ROM: در دستگاه‌ها Cisco ، بوت شدن دستگاه را برعهده دارد و مشخصات دستگاه و پارامترهای Boot دستگاه را نشان می‌دهد ، در واقع نشان می‌دهد که IOS دستگاه چیست و از کجا باید شروع به Load شدن کند.

۴- Flash: مثل فلش‌های معمولی است که داخل دستگاه قرار داده شده است. در Router های Cisco می‌توانیم این فلش را بیرون بیاوریم که با این کار،  سیستم بدون سیستم عامل (IOS) می‌شود.

وقتی که به دستگاه وصل می‌شویم و می‌خواهیم شروع به کار کردن با IOS کنیم چیزی جلوی ما قرار می‌گیرد به نام  CLI که از طریق آن می‌توانیم دستورهای مربوط به دستگاه را بنویسیم، هر کاری که در این محیط انجام می‌دهیم، داخل Running Config اتفاق می‌افتد که دستورات را اجرا می‎کند.

اما اگر دستگاه را خاموش و روشن کنیم این حافظه از بین می‌رود، مگر اینکه دستورات را در فایلی به نام Config.text ذخیره کنیم. این فایل داخل Flash ذخیره می‌شود، هر بار که دستگاه بالا می‌آید محتویات این فایل را روی حافظه RAM لود می‌کند و در Running config نمایش داده می‌شود.

نحوه تنظیم سوئیچ سیسکو

در ادامه مراحل چگونه می‌توان با سوئیچ ارتباط برقرار کرد را مشاهده می‌کنید:

۱- سوئیچ دارای پورتی به نام Console است. کابل Console، کابل آبی فیروزه‌ای یا مشکی است که یک سر آن سوکت RJ45 است و سر دیگر آن RS232 است. قسمت RJ45 به Port Console وصل می‌شود و طرف RS232 به کامپیوتری که قرار است با استفاده از آن سوئیچ را پیکربندی کنیم، وصل می‌شود. RS232 یک کابل Serial‌ است، با این کابل باید از طریق نرم افزارهای Terminal با دستگاه ارتباط برقرار کنیم.

آشنایی با سوئیچ های سیسکو و نحوه ارتباط با آنها

اگر بخواهید از لپ تاپ برای کانفیگ سوئیچ سیسکو استفاده کنید باید از تبدیل RS232 به USB استفاده کنیم چون لپ تاپ‌ها پورت RS232 ندارند. تصویر این تبدیل را در زیر می‌بینید.

۲- برای داشتن محیط کانفیگ سوئیچ در لپ تاپ احتیاج به نرم افزار ترمینال داریم مانند: HyperTerminal و PuTTY و SecureCRT و …؛ این نرم افزارهای می‌توانند به کابل Serial وصل شوند.

۳- سوئیچ را روشن می‌کنیم سپس در دسکتاپ، نرم افزار Terminal مثل PuTTY را باز می‌کنیم. در قسمت Session باید Connection Type را روی Serial و قسمت Bit Per Second را روی ۹۶۰۰ تنظیم کنیم. این پهنای باند برای برقراری ارتباط مناسب است. حالا Ok را می‌زنیم تا وارد محیط  CLI شوید.

هر دستوری که در CLI وارد می‌کنیم، در Running Config وجود دارد و اجرا می‌شود. اگر دستگاه خاموش و روشن شود این دستورات از بین می‌رود، مگر اینکه آن را Save کرده باشیم که در آن صورت در Start up Config ذخیره می‌شود.

انواع Mode‌ در دستگاه سیسکو

اولین Mode که در دستگاه‌های سیسکو می‌بینیم، User Mode است که نشانه آن نوشته شدن واژه Switch یا Router به همراه علامت بزرگتر است.

Switch >
Router >

دومین مد، مد Privilege Mode است که مد دسترسی نامیده می‌شود و نشانه آن نوشته شدن نام Switch یا Router به همراه علامت # (شارپ) است.

Switch #                             
Router #

سومین Mode که مد اصلی است، Global Mode نامیده می‌شود.

Switch(config)#
Router (config)#

در هر Mode می‌توانیم Commandهای مخصوص به آن Mode را انتخاب کنیم.  مسلماً Mode اول Command های زیادی ندارد چون هر کسی که دستگاه را روشن می‌کند به این Mode می‌رسد. البته می‌توانیم برای آن پسورد بگذاریم. برخی از این دستوریات عبارتند از:

 • دستور Enable برای رفتن از User Mode‌ به Privilege Mode
 • دستور Exit or Disable برای برگشتن از Privilege Mode به User Mode با استفاده از  استفاده می‌کنیم.
 • دستور Configuration Terminal یا conf t برای رفتن از Privilege Mode به Global Mode
 • دستور Exitبرای برگشتن از Global Mode به Privilege Mode

برای آشنایی با تنظیمات سوییچ سیسکو مقاله “کانفیگ اولیه سوئیچ های سیسکو” را مطالعه نمایید.

چند تکنیک برای نوشتن دستور در محیط CLI

 • در هر Mode که باشیم با گرفتن ؟ می‌توانیم تمام دستورات آن Mode‌ را ببینیم. مثلاً اگر بخواهیم ببینیم که چه دستوراتی با e شروع می شوند e? را وارد می‌کنیم.
 • اگر قصد وارد کردن دستور Enable را داریم برای راحتی کار می‌توانیم ۲ کار انجام دهیم. یا en را وارد کرده و بعد Enter یا از En+Tab استفاده کنیم.
 • اگر دستوری را اشتباه بزنیم و ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ را ببینیم، این اعداد یعنی دستور وارد شده نامفهوم بوده و از طریق اینترنت در حال جستجو است و چون به اینترنت دسترسی ندارد آن را  Broadcast کرده است، در این مواقع برای اینکه بتوانیم سریع‌تر از این حالت خارج شویم از ترکیب دکمه‌های Ctrl+Shift+6 استفاده می‌کنیم.
 • اگر در یک سوئیچ Interface Fast Ethernet 0/1 داشته باشیم، عدد اول (صفر) همان شماره Module است و عدد دوم (یک) شماره Port است. شماره Port در Switch از یک شروع می‌شود اما در Router از صفر شروع می‌شود.
 • منبع:فالنیک
  نظرات