تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست؟

تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست؟

آیا می دانید که تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست؟

در مقاله ای که امروز قصد داریم برای شما مورد بررسی قرار دهیم می خواهیم بدانیم که تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست، اگر فکر می کنید که این موضوع یکی از سوالات شما نیز هست پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

حتما بسیاری از شما با واژه شبکه آشنایی دارید و پیش زمینه ای از آن در ذهن شما وجود دارد، اما در این میان وجود دارند کسانی که در این باره اطلاعاتی ندارند، به محیطی که تمام سیستم های آن با روش های مهندسی و یکسری سخت افزارهای خاص از لحاظ نرم افزاری به هم متصل شده باشند شبکه می گویند، شبکه ها خود دارای انواع مختلفی می باشند که صحبت درباره آن در این مقاله نمی گنجد. در ادامه هر آن چه باید درباره این سخت افزارها که سوئیچ شبکه نام دارند، به شما خواهیم گفت.

در این مقاله میخوانید :

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp)

سوئیچ ها چه مزیت هایی را به همراه دارند؟

سوئیچ شبکه چیست؟

پیش از این که بخواهیم به تفاوت میان سوئیچ شبکه دیتاسنتر و سوئیچ محوطه ی باز (Camp) چیست، پاسخ دهیم بهتر است ابتدا موضوع را کمی بازتر کنیم و توضیحی درباره سوئیچ شبکه داشته باشیم تا آن دسته از کسانی که با آن آشنا نیستند از کارایی های که دارد مطلع شوند، از آن گذشته توانایی درک مطالب بعدی نیز برایشان راحت تر خواهد شد.

تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز

به طور کلی به دستگاهی که توانایی برقراری ارتباط بین چند سیستم را داشته باشد سوئیچ شبکه می گویند، از سوئیچ می توان برای انواع شبکه های ATM، Token Ring، Star و… استفاده کرد، البته استفاده از سوئیچ های اترنتی رایج تر است زیرا می توانند برای هر یک از لینک ها تا سرعت ۱Gbps را پوشش دهند این در حالیست که سایر سوئیچ ها که برای مراکز داده ای به کار برده می شوند نهایتا تا سرعت ۱۰Gbps را پشتیبانی کنند.

سوئیچ ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

 سوئیچ های شبکه انواع مختلفی دارند که توضیح آن ها در ادامه ذکر شده است.

– سوئیچ های شبکه مدیریتی

از این سوئیچ ها برای شبکه های حرفه ای استفاده می شود، مهم ترین کارایی آن ها این است که می توانند یکسری قابلیت های خاص را به منظور عملکرد و کنترل بهتر شبکه ها برای مدیران فراهم سازند. مهم ترین مزیتی که می توان برای این نوع سوئیچ ها نام برد این است که از سطح بالای امنیت شبکه ، کنترل دقیق و مدیریت کامل شبکه برخوردارند. بسیاری از سازمان هایی که شبکه بزرگی دارند از سوئیچ های مدیریتی استفاده می کنند.

– Smart Switches

اسمارت سوئیچ ها نیز به نوعی جز سوئیچ های شبکه مدیریتی به شمار می آیند با این تفاوت که ویژگی های محدود مدیریتی دارند، مهم ترین و بارزترین قابلیتی که می توان برای آن ها نام برد تنظیمات اولیه شبکه های محلی مجازی (VLAN) و پهنای باند پورت است.

– Enterprise switches

سوئیچ های اینترپرایس قابلیت های مدیریتی بسیار زیادی دارند، جالب است بدانید که جز سوئیچ های مدیریتی نیز محسوب می شوند به بیان دیگر این که تمامی قابلیت های سوئیچ مدیریتی را دارند اما توانایی کپی، تبدیل و همچنین نمایش پیکربندی های شبکه را دارند، از آن ها برای سازمان هایی که دارای تعداد بالایی پورت، سوئیچ و نود می باشند استفاده می شود.

تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز

– سوئیچ های POE) Power Over Ethernet)

تکنولوژی به کار رفته در سوئیچ های شبکه فوق POE می باشد، دلیل آن این است که اترنت قدرت بسیار بالایی دارد به همین دلیل به این تکنولوژی نیاز است، مزیتی که دارد این است که کارایی کابل شبکه را شبیه به یک کابل برق تبدیل می کند، که باعث انتقال داده و تامین برق سوئیچ شبکه می شود از این موضوع می توان نتیجه گرفت که هزینه های مربوط به کابل برق جداگانه از میان برداشته خواهند شد.

تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست؟

برای این که بدانید تفاوت میان سوئیچ دیتاسنتر و سوئیچ محوطه باز (Camp) چیست کافیست تعاریفی که در ادامه برای هر یک شرح داده ایم را مطالعه کنید.

سوئیچ دیتاسنتر

در زبان انگلیسی دیتاسنتر به معنای مرکز داده می باشد که تشکیل شده از مجموعه ای از سرور ها، سرویس دهنده ها، زیرساخت های ارتباطی امنیتی و همچنین تجهیزات الکترونیکی می باشد، هدف از به کار بردن موارد ذکر شده در یک مجموعه ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس های تحت شبکه می باشد. لازم به ذکر است که تمامی سرویس های تحت شبکه از جمله اینترنت، اینترانت و اکسترانت همگی توسط آن پوشش داده خواهند شد. حال با این توصیف می توان فهمید سوئیچی که برای مرکز داده مورد استفاده قرار می گیرد در واقع به سوئیچ شبکه دیتاسنتر معروف است.

– سوئیچ محوطه باز

کارایی سوئیچ ها همگی یکسان است که اگر از ابتدای مطالب تا به این قسمت با ما همراه بوده باشید به خوبی می توانید کار سوئیچ را درک کنید، برای محوطه باز نیازی به توضیح نیست چرا که کاملا واضح است، گاهی پیش می آید که باید دو یا چند ساختمان مجاور هم به صورت شبکه درآیند، این کار به کمک یک سوئیچ انجام می شود که اگر در چنین محیطی مورد استفاده قرار بگیرد در واقع همان سوئیچ محوطه باز می باشد.

سوئیچ ها چه مزیت هایی را به همراه دارند؟

با توجه به کارایی آن ها باید گفت که مزیت هایی نیز به همراه دارند، مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

– با استفاده از سوئیچ شبکه می توان ارتباط بین ده یا حتی صد دستگاه را برقرار کرد.

– سوئیچ ها می توانند شرایطی را فراهم کنند تا بتوان برا عملکرد کاربران نظارت کرد.

– سرعت بسیار بالایی را برای برقراری ارتباط مهیا می کنند.

– از دیگر مزیت هایی که می توان برای سوئیچ ها نام برد این است که می توانند پهنای باند مصرفی کابران شبکه را مدیریت کنند.

منبع : مفتاح

  نظرات