سرنوشت رایانش ابری: پردازش با یک کامپیوتر جهانی واحد

سرنوشت رایانش ابری: پردازش با یک کامپیوتر جهانی واحد

سرنوشت رایانش ابری: پردازش با یک کامپیوتر جهانی واحد

سرنوشت رایانش ابری: پردازش با یک کامپیوتر جهانی واحد

ادغام مراکز داده در سراسر جهان به‌صورت یک “کامپیوتر بی‌نهایت قدرتمند” با دسترسی و استفاده آسان

“ما در مسیر اجرای چشم‌انداز خود برای استفاده آسان از منابع ابری جهان به‌عنوان یک کامپیوتر واحد قرار داریم. وقتی این کار را انجام دهیم، سرانجام به توانایی کامل انقلابی رایانش ابری پی خواهیم برد. توانایی به‌دست‌آوردن آنچه که نیاز داریم و با کلیک یک دکمه در میلی‌ثانیه در دسترس خواهد بود.

این جملات پریا ناگپورکار، مدیر پلت فرم ابر ترکیبی تحقیقاتی IBM است. او در مصاحبه اخیرش توضیح داده است که چگونه IBM Research  یک معماری محاسباتی بدون سرور یا serverless را ایجاد می‌کند که ابر را به بزرگ‌ترین کامپیوتر جهان تبدیل می‌کند. محاسبات بدون سرور امکان دسترسی آزاد را بدون مشکلات مدیریتی و  امنیتی فراهم می‌کند.

مراکز داده ابری زیادی در صدها مکان در جهان وجود دارد که تقریباً در تمام قاره‌ها جای دارند. با این حال این تنها بخشی از تصویری بزرگ را ترسیم می‌کند. همچنین تعداد زیادی محیط محاسباتی و مرکز داده خصوصی در سرتاسر کره زمین وجود دارد. این ابر طی سال‌های متمادی به طرز چشمگیری تکامل‌یافته و به شکل امروزی درآمده است. آی‌بی‌ام می‌گوید باید به جایی برسیم که بتوانیم رایانش ابری را به‌مثابه یک کامپیوتر واحد بی‌نهایت قدرتمند قلمداد کنیم. موضوعات پیچیده‌ای مانند امنیت، انطباق ، انعطاف‌پذیری ، مقیاس‌پذیری و کارایی هزینه در این زمینه وجود دارد.

انبوه نرم‌افزارهای انحصاری فروشندگان و تولیدکنندگان مختلف “نه‌تنها به همه این پیچیدگی‌ها می‌افزاید بلکه نوآوری‌ها را نیز خفه می‌کند. انتزاع نرم‌افزار با سیستم‌عامل آغاز می‌شود. لینوکس به‌عنوان سیستم‌عامل مربوط به عصر مرکز داده، این گسترش نرم‌افزار، از جمله فن آوری های مجازی‌سازی مانند کانتینرها را گسترش داد که آغازگر دوره رایانش ابری است.

فناوری‌های بدون سرور(Serverless ) راه را برای دستیابی و استفاده از این رایانه جهانی در حال ظهور هموار می‌کنند. فناوری‌های بدون سرور ، کلید تحقق این امر است. سه ویژگی اصلی برای فناوری بدون سرور وجود دارد: سهولت استفاده، استفاده بر مبنای درخواست و پرداخت هزینه برای آنچه استفاده می‌کنید.

IBM Research  این چشم‌انداز را امروز در جامعه منبع باز Knative روبه‌جلو سوق می‌دهد. با پشتیبانی IBM از این قابلیت با Red Hat OpenShift Serverless.”  ما همچنان این تکامل بدون سرور را تعقیب می‌کنیم و این امر ما را به چشم‌انداز ابر به‌عنوان یک کامپیوتر نزدیک می‌کند.

این چالشی بزرگ است که باید در حال حاضر در علوم کامپیوتر حل کنیم، تا از این سیستم فوق‌العاده ناهمگن و توزیع شده استفاده کنیم. زمان آن فرارسیده است که یک سیستم‌عامل توزیع شده فراهم شود که «لایه مشترک انتزاعی را در منابع ابری ناهمگن و توزیع شده» فراهم کند. Kubernetes فناوری متن بازی است که می‌تواند در کنار فناوری کانتینرها این امکان را برای ما فراهم کند.

  نظرات