همه تشکل‎های فاوا را زیر چتر نصر بیاوریم

همه تشکل‎های فاوا را زیر چتر نصر بیاوریم

فخری زارع- کاظم آیت اللهی، رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور که سه سال گذشته حضور نسبتا کم رنگی در صنف داشت، با برگزاری انتخابات دور پنجم شورای مرکزی به درخواست برخی از همکاران صنفی دوباره به سازمان برگشته است. او معتقد است که با وفاق و همدلی که بین اعضای نظام صنفی رایانه‎ای استان‎ها ایجاد شده و از سوی دیگر تعاملات بسیار سازمان و دولت، باید تمام تشکل‎های حوزه ICT را با سازمان هم راستا کرد و در جهت سرمایه‎گذاری بخش خصوصی برای توسعه فناوری اطلاعات کشور گامی جدی برداشت. با آیت اللهی گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می‎خوانید.
از زمانی که ریاست سازمان نظام صنفی رایانه‎ای را تحویل  دادید تا انتخابات دور پنجم سازمان، فعالیت شما هم در استان اصفهان و هم در نصر کشور کم رنگ شد. علت آن آیین نامه سازمان بود یا خودتان خواستید در این سه سال فعالیت صنفی نداشته باشید؟
ضمن تبریک برای سه هزارمین شماره روزنامه فناوران اطلاعات، باید توضیح بدم که طبق آیین نامه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تنها دو دوره می‎توان عضو هیات مدیره سازمان بود و من هم دو دوره رییس سازمان نصر استان اصفهان بودم. همچنین دو دوره عضو شورای مرکزی و یک دور هم رییس سازمان بودم؛ بنابراین طبق قانون نمی‎توانستم در دور قبلی کاندیدا شوم. اما به دلیل علاقه ای که به کار صنفی دارم، دورا دور همکاران را همراهی می‎کردم. در انتخابات جدید سازمان نصر کشور نیز با توجه به شرایط و وفاق و همدلی ایجاد شده و همچنین درخواست بسیاری از دوستان تصمیم گرفتم مجددا در خدمت اهالی صنف باشم.
مگر در گذشته این وفاق و همدلی در صنف وجود نداشت؟
استنباط من این است که در دور چهارم هیات مدیره کمتر از انرژی همه اهالی صنف فناوری اطلاعات استفاده شد و سازمان با انرژی جمع محدودی از افراد کار را جلو می برد. هرچند اقدامات خوبی در این دوره صورت گرفت، اما درصدی از اهالی صنف خودشان را دور از صنف می‎دیدند و نمی‎دانستند چگونه می‎توانند با اعضای هیات مدیره همکاری کنند. خوشبختانه انتخابات سه ساله سازمان این فرصت را به اعضا می‎دهد که بتوانند مشارکت خود را بیشتر کنند. این باعث خرسندی است که اعضای صنف، سازمان را تنها نمی‎گذارند و همه همراهی می کنند تا شور و نشاط لازم در هر دوره از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای ایجاد شود. در اکثر استان‎ها انتخابات بسیار خوبی برگزار شد و طی رقابتی عالی جمعی فرهیخته انتخاب شدند و با همین شور و نشاط هیات مدیره و اعضای شورای مرکزی شکل گرفتند که تمام اینها نشان از همدلی و وفاق صنفی بود. اکنون با تغییر آیین نامه کمیسیون‎ها، اشتیاق زیادی برای حضور در کمیسیون‎های سازمان ایجاد شده  و افراد زیادی علاقه مند حضور در کمیسیون‎ها هستند.
البته اکنون کمیسیون‎های تهران فعال شده اند، برای فعال شدن کمیسیون‎های سایر استان‎ها و کشور برنامه ای دارید؟
انتخابات کشور سه ماه با انتخابات استانی فاصله دارد. اکنون در شورای مرکزی بحث کمیسیون‎های کشوری به طور جدی مطرح است که تا یکی دو ماه آینده کار خودشان را شروع می کنند. در نظر داریم حتما هیات مدیره‎های استانی و کمیسیون‎ها خروجی فعالیت های خود را به شورای مرکزی ارایه کنند و به ساختار اصیل و درست سازمان برگردیم.
کمیسیون‎های نظام صنفی رایانه‎ای استان‎ها نیز در این دوره بر مبنای آیین‎نامه جدید شکل می‎گیرند؟
بله. هیات مدیره های استان‎ها می توانند آیین نامه را تغییر دهند، زیرا تعدد کمیسیون‎ها این را می طلبد. قبلا هم در برخی استان‎ها این روال بود که رییس کمیسیون لزوما نباید عضو هیات مدیره باشد.
در دور قبل کمیسیون‎های استان ها و همچنین کشور فعال نبودند، این کم کاری از جانب هیات مدیره های استانی بود یا دلیل دیگری داشت؟ 
اگر به هرم تشکیلاتی سازمان نگاه کنید، همانطور که انتظار می رود اعضای صنف مشارکت صنفی داشته باشد، باید از سوی راس هرم هم انرژی به اعضا منتقل شود. به عقیده من ساختار نظام صنفی رایانه‎ای در دور قبل تغییر زیادی کرد و دلیل عمده عدم مشارکت صنفی به این ساختار شکنی برمی گردد.
منظورتان از ساختارشکنی چیست؟
ساختار سازمان کاملا مشخص است. اعضا، هیات مدیره های استان‎ها را مشخص می کنند. هیات عمومی تشکیل می شود و اعضای شورای مرکزی انتخاب می شوند.
مگر در دوره قبل این اتفاق نیفتاد؟
در دوره قبل کمتر از انرژی بزرگ فکری که در  استان‎ها وجود داشت، استفاده می‎شد. در اواخر دور سوم هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‎ای ۲۹ نظام صنفی استانی تشکیل شد که کمیسیون‎های آن به طور جدی برگزار می‎شد و ساختار خوبی روی کمیسیون‎ها حاکم بود. اما دوره چهارم بعد از برگزاری انتخابات تغییرات زیادی به وجود آمد. جلسات شورای مرکزی تشکیل نمی‎شد و … نمی خواهم این موضوع را زیاد باز کنم. حرف در این باره زیاد است اما اگر اجازه بدهید حرف‎های مربوط به گذشته را رها کنیم. اکنون باید تمرکز خودمان را روی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بگذاریم.
حالا شورای مرکزی با استفاده از انرژی تمام اهالی صنف چه برنامه ای برای توسعه ICT در کشور دارد و چگونه می‎تواند به کسب و کار صنف فناوری اطلاعات کمک کند؟
حاکمیت باید بداند که تنها راه برون رفت کشور از معضلات اجتماعی و اقتصادی استفاده درست از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. حوزه فاوا دارای دو جنبه ابزاری و صنعتی است و هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون استفاده از آن به جلو حرکت کند. بحث عقب افتادگی در حوزه فناوری اطلاعات نداشتن تکنولوژی و سخت افزار نیست؛ بلکه نگاه خاص حاکمیت و توجه بیشتر به آن است.
مشکل ما این است که برخی به دلیل نگرانی از شفافیت، برخی به دلیل نگرانی از دست دادن منافع شخصی و عدم شناخت درست از کاربرد فناوری اطلاعات از استفاده درست و توسعه فاوا در کشور جلوگیری می کنند.
توسعه فناوری اطلاعات کشور مستلزم شرکت های بزرگ بخش خصوصی است که زیر چتر حمایتی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای سرمایه‎گذاری‎های بزرگی در حوزه انجام دهند. در چند سال گذشته افرادی سعی کردند برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود تشکل‎هایی را ایجاد کنند اما واقعیت این است که بدون سازمان نمی توانند کاری جلو ببرند.
در چهار دوره ای که از عمر سازمان می گذرد، در هر دوره کارها و اقدامات خوبی صورت گرفته که نمی توان آن را انکار کرد. اگر هم بحث و انتقادی وجود دارد درون سازمانی و به گونه ای درون خانوادگی است. اکنون نیز با وفاقی که حاصل شده، امیدواریم با تعاملات خوبی که با دولت ایجاد شده بحث توسعه فاوا را بیشتر جلو ببریم.
در واقع هیات عمومی صنف دیدگاه شان این است که اولا چتر حمایت سازمان را بیش از پیش بر سر اهالی صنف گسترده کنند و در ثانی بیشترین تعامل و همراهی را  برای استفاده بهتر از فناوری اطلاعات با حاکمیت و دولت داشته باشند. خوشبختانه اکنون حاکمیت و دولت به این نتیجه رسیده اند که باید در تعامل با بخش خصوصی به توسعه فاوا کمک کنند.
همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در این دوره با سایر تشکل‎های حوزه چگونه خواهد بود؟
به اعتقاد من هر جمعیتی که اشتراک فکری دارند، می توانند دور هم جمع شوند و انجمن تشکیل دهند، اما حرکت این انجمن ها باید زیر نظر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای باشد تا به نتیجه برسد.
به نظر من اتاق بازرگانی بزرگ ترین پارلمان بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت است؛ اما در حوزه فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‎ای پارلمان بخش خصوصی است و در حال حاضر تعامل بسیار خوبی بین سطوح بالای نظام صنفی رایانه‎ای و اتاق بازرگانی وجود دارد. دیگر نباید در این حوزه شاهد ارایه آمارهای غلط باشیم. بلکه هر اظهار نظری که می شود باید تابع یک ساختار قانونی و درست باشد تا مورد استفاده قرار گیرد.
اکثر تشکل‎های حوزه فاوا مدعی اند که  تعلل سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در پیگیری مسایل و مشکلات شان آنها را به فکر تشکیل انجمن و گروه مستقل انداخته است. برای این مشکل فکری کرده اید؟
بله! این مشکل وجود دارد و قوت و ضعف هم داشته است. نقطه قوت سازمان نظام صنفی رایانه‎ای این است که اگر هیات مدیره آن مشکلی داشته باشد، با برگزاری انتخاباتی زود رس می توان آنها را تغییر داد. درهای سازمان به روی اعضا همیشه باز بوده و برای رفع یک اشکال نباید اشکالی بزرگ تر درست کرد. متاسفانه برخی تشکل‎ها به دنبال منافع شخصی یا گروهی عده‎ای خاص شکل گرفته اند.
مهم ترین نکته در حوزه فاوا این است که هنوز کاربردهای آن در کشور شناخته شده نیست و خوب استفاده نمی شود. علت آن نیز فقدان فضای فکری واحد در این حوزه است. بخش خصوصی به دلیل نبود سیاست گذاری واحد و متمرکز نمی‎تواند در حوزه سرمایه گذاری کلان کند، به همین دلیل آن طور که باید بخش خصوصی این حوزه قدرتمند نشده است.
  نظرات