همه شرکت‌ها نیاز به شبکه درون سازمانی دارند؟

همه شرکت‌ها نیاز به شبکه درون سازمانی دارند؟

اگر برای شما هم سؤال است که آیا همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند یا خیر؟ تا آخرین این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به دلیل ضرورت وجود شبکه در هر سازمان و خانه‌ای اشاره می‌کنیم و به مشکلاتی که نبود شبکه در سازمان ایجاد می‌کند را نیز بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز به مقیاس سازمان‌ها و تأثیر آن در وجود یا نبود شبکه در سازمان می‌پردازیم. همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند؟ قطعاً هیچ سازمانی وجود ندارد که بتواند بدون شبکه، نیازهای خود را برطرف سازد. دقت داشته باشید که ارتباطات بخش مهمی از کار یک سازمان برای رسیدن به اهداف مختلف است که فقط به واسطه شبکه امکان پذیر است. به علاوه شبکه داخلی در یک سازمان، برای امن نگه داشتن داده‌ها نیز استفاده می‌شود. با توجه به این که داده و اطلاعات مهم‌ترین دارایی هر شرکت هست، پس باید همواره در دسترس و ایمن باشد که همین موضوع، وجود شبکه را الزامی می‌کند. از سایر دلایل وجود شبکه در سازمان، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

مفهوم passive و active در شبکه چه تفاوتی دارند؟

  • دسترسی پذیری به اطلاعات سازمان از هر نقطه جغرافیایی
  • ایمن نگه داشتن اطلاعات سازمان از حملات مختلف
  • ذخیره سازی اطلاعات سازمان برای زمانی که نیاز به بازیابی اطلاعات باشد
  • برقراری ارتباط سریع با سازمان‌های مختلف
  • برقراری ارتباط ساده با کاربران سازمان
  • تعیین دسترسی به اطلاعات برای پرسنل سازمان
  • کاهش هزینه‌های جانبی سازمان
  • کاهش فضای اداری برای ذخیره سازی اطلاعات

آیا مقیاس سازمان در وجود شبکه تأثیر گذار است؟

خیر، فرقی ندارد که سازمان شما چه مقیاسی داشته باشد، به هر حال نیاز به شبکه برای سازمان بسیار الزامی می‌باشد. البته مطمئناً اندازه و ارتباطات سازمان در مقیاس کلی پیاده سازی شبکه مؤثر است؛ ولی تاثیری در وجود شبکه نمی‌گذارد.

مشکلات یک سازمان بدون شبکه

همانطور که گفته شد، نبود یک شبکه در سازمان غیرقابل تصور است و با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که در صورت نداشتن شبکه در یک سازمان با هر اندازه و مقیاسی، یعنی صرف هزینه، زمان و فضای ذخیره سازی داده‌های زیاد. به علاوه در سازمانی که شبکه وجود نداشته باشد، امنیت اطلاعات، کنترل و سطح دسترسی پرسنل، ارتباط با سازمان و مشتریان معنایی ندارد.

آنچه در مقاله همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند بیان کردیم

شبکه جزو مهم‌ترین الزامات یک سازمان در هر مقیاسی است که امکانات فراوانی به یک سازمان می‌دهد. هر سازمانی که به فکر حفظ امنیت اطلاعات، افزایش روند کاری، کاهش هزینه‌ها، کنترل پرسنل و ارتباطات مؤثر و سریع‌تر باشد، باید از شبکه استفاده کند.

منبع: ترازنت

  نظرات